Conform avocatul său Salih Efe, Abdullah a fost trimis mai întâi la Direcția Filialei de Contrabandă a Departamentului de Poliție din Ankara, apoi ar putea fi transferat la Centrul de Repatriere Akyurt.
Ömer Faruk Gergerlioğlu, deputat al Partidului Democrat al Poporului (HDP) pro-kurd, a anunțat pe Twitter că autoritățile turce au decis să-l deporteze pe proprietarul restaurantului, Mohamed Abdullahı.
Proprietarul restaurantului s-a confruntat cu diverse opresiuni de la deschiderea sa în 2019. În mai anul trecut, poliția i-a cerut managerului să-i dea jos panoul. Cu sprijinul activiștilor și al platformelor democratice, un nou panou a fost amplasat peste ușa restaurantului.
Festivalul Internațional de Limbă și Cultură (IFLC), unul dintre cele mai ample proiecte dedicate dialogului intercultural prin artă, și-a încheiat ediția din...
București găzduiește una dintre cele mai spectaculoase manifestări culturale internaționale dedicate tinerilor: finala concursului „Colors of Voices”, organizată în cadrul Festivalului Internațional...
Bucureștiul găzduiește finala mondială INFOMATRIX 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale dedicate tinerilor inovatori în tehnologie
Capitala...