sâmbătă, martie 25, 2023

Cum are reușit un sat să nu aibă niciun caz de COVID19: Știrile citite de la minaretul moscheei

Un sat cu cu 85 de locuințe a reușit să nu aibă niciun caz de COVID-19, după mai mult de jumătate de an de la izbucnirea focarului de coronavirus, relatează portalul de știri, karar.com

Autoritățile locale alături de cetățenii satului Aşağı Çakmak, din provincia estică Erzurum au reușit să se protejeze de COVID-19 în totalitate.

Reprezentantul al consiliului local, İbrahim Kara în fiecare zi, citește din minaretul moscheei, noile știri despre coronavirus și noile măsuri luate de către autoritățile guvernamentale.

Mai mult, acesta merge din casă în casă pentru a lua temperatura fiecărui locuitor. Când unul dintre aceștia iese din casă fără mască, îi avertizează și le oferă o mască.

Kara i-a organizat pe fiecare să meargă doar câte unul, la cumpărături în oraș, la 20 de kilometri distanță de sat.

De asemenea, consilierul îi sună personal pe cei mutați din sat în orașele mai mari, pentru a le spune să nu vină în sat. În caz de unul dintre aceștia vine în vizită, Kara îi i-a  el în carantină.

“Nu putem lăsa măsurile doar în mâinile statului. Noi ca cetățeni, trebuie să contribuim. Imamul m-a ajutat să pune în practică măsurile.Localnicii au fost înțelegători” a povestit Kara.

47 de persoane au reținute după ce au oferit ajutor victimelor represiunii guvernului turc

În cadrul unei anchete declanșate de Procuratura Generală din İzmir, poliția a percheziționat casele a 57 de suspecți și a reținut 47 dintre aceștia, confiscându-le economiile, bijuterii, telefoane mobile și computere.

Lista celor mai fericite țări din lume. Turcia în top 106 din 150

Turcia, care era pe locul 112 în 2022, a ajuns pe locul 106 în acest 2023.

Faimosul fotbalist, Mesut Özil se retrage din sport. Presa speculează că va fi parlament în partidul lui Erdogan

Fotbalistul turco-german, Mesut Özil și-a anunțat, miercuri, retragerea la vârsta de 34 de ani, iar presa turcă speculează cu privire la posibila sa numire în parlament din partea partidului lui Erdogan.

Kılıçdaroğlu, discurs către popor din bucătăria lui, cu Mărțisor legat la mână: „ Învingerea lui Erdoğan este cea mai ușoară parte”

Candidatul la președinție al Alianței Națiunilor și liderul Partidului Popular Republican (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, a spus, pe 20 martie, că opoziția este unită nu numai pentru a-l învinge pe președintele Erdogan, ci mai ales pentru a reconstrui țara.

Turcia: 140.000 de dolari amendă pentru WhatsApp și Meta pentru că nu a numit o persoană de contact locală

Autoritatea Turcia pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal (KVKK) a impus o amendă de 2.650.000 de lire (aproximativ 140.000 dolari) pe WhatsApp și Meta pentru că nu s-a înregistrat la Sistemul de Informații al Registrului Operatorilor de Date (VERBIS), conform presei turce.

Prima zi de Ramadan: Erdogan a luat masa cu victimele cutremurelor 

Vorbind cu supraviețuitorii cutremurului care locuiesc în complexul de containere din districtul Karacasu, Erdoğan a spus că nu există nicio odihnă sau pauză până când provinciile afectate de cutremur sunt reconstruite .

Jurnaliștii din Grecia dau în judecată Turcia! Echipamentul le-a fost distrus în timp ce raportau despre cutremure

Jurnaliștii vor lua măsuri legale nu numai pentru a solicita despăgubiri pentru echipamentul lor distrus, ci și pentru că au fost împiedicați să-și facă treaba.

Newroz, sărbătoarea Primăverii. 224 de persoane arestate după ce au participat la eveniment în Istanbul

Aproximativ 224 de persoane au fost reținute în timpul evenimentului de la Istanbul pe motiv că „încercă să aducă bannere ilegale și strigă sloganuri ilegale”, potrivit Biroului guvernatorului din Istanbul.