sâmbătă, iunie 20, 2026

Turcia avertizată să elimine hidroxiclorochina din tratamentul COVID-19

Oamenii de știință din Turcia au cerut Ministerului Sănătății să elimine imediat hidroxiclorochina din planurile de tratament COVID-19, după ce Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a renunțat la el  în iunie pe motiv că „face mai mult rău decât bine”, relatează Duvar English.

Expertul în boli infecțioase, profesorul turc, Önder Ergönül a explicat că metadatele despre tratamentul COVID-19 din întreaga lume arată că hidroxiclorochina este complet depășită.

„Rusia și Turcia [sunt singurele țări care utilizează hidroxiclorochină]. Țările occidentale nu îl folosesc, iar medicii din Turcia îl folosesc mai ales din disperare”, a afirmat Ergönül.

Îndemnând Ministerul Sănătății să își actualizeze planul de tratament, profesorul a menționat că hidroxiclorochina și Favipiravirul sunt cele două componente principale ale algoritmului de tratament din Turcia.

Hidroxiclorochina poate provoca 10-20 procente tulburări de ritm în inimă, care pot duce la insuficiență cardiacă bruscă, leșin sau moarte

România își întărește flota! Nicușor Dan se întâlnește cu Erdogan la Istanbul

Președintele României, Nicușor Dan, va efectua, sâmbătă, o vizită oficială la Istanbul, unde va participa alături de Recep Tayyip Erdoğan la ceremonia de acordare a pavilionului...