luni, iunie 15, 2026

COVID-19: Turcii au umplut plajele fără să respecte distanțarea socială

Turcii au umplut plajele în timpul vacanței de Bayram fără să respecte măsurile impuse de către autorități pentru prevenirea răspândirii coronavirus, relatează Ahval.News.

Autoritățile turce nu au impus o restricție la nivel național în timpul vacanței de Bayram, cum a făcut în timpul sărbătorii de la sfârșitul lunii mai. Astfel, milioane de turci au călătorit în orașele turistice  în cele patru zile de vacanță, care s-a încheiat luni.

„Cei care au plecat în concediu au intrat în contact cu un număr mare de oameni. S-ar putea ca ei și rudele lor să fi fost infectați”, a declarat Tevfik Özlü, membru al Comitetului științific al Ministerului Turc al Sănătății.

Ministrul Sănătății, Fahrettin Koca a avertizat, luni, pe Twitter, că Turcia ar putea suferi o creștere a noilor cazuri de COVID-19, citând lipsa de precauții pe care oamenii le-au luat în weekendul de Bayram.

Atenție, turiști! Fumatul interzis pe mai multe plaje din Turcia

Fumatul și aruncarea mucurilor de țigară sunt interzise pe mai multe plaje din Antalya, una dintre destinațiile preferate de vacanță ale românilor.

Bucureștiul celebrează cultura! Tinerele artiste ale României au strălucit la IFLC 2026

Festivalul Internațional de Limbă și Cultură (IFLC), unul dintre cele mai ample proiecte dedicate dialogului intercultural prin artă, și-a încheiat ediția din...