Zaman Romania

Victorie surprinzătoare! Fenerbahce, formată din 10 jucători, a câștigat meciul împotriva Galatasaray

Galatasaray a ratat șansa de a câștiga titlul din Superliga Turciei, după ce Fenerbahce, formată din 10 jucători, a obținut o victorie redusă în derby-ul de duminică, în Istanbul, conform presei turcești.

Fenerbahce a jucat cu doar 10 oameni după ce Alexander Djiku a primit un cartonaș roșu în minutul 21 la RAMS Park.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să iasă marcheze în prima repriză, care s-a încheiat cu 0-0.

Urmând apoi ca fundașul Fenerbahce, Çağlar Söyüncü, să marcheze golul câștigător în minutul 71 de la o distanță apropiată.

Cu această victorie, Fenerbahce și-a mărit punctele la 96, iar Galatasaray are 99 de puncte.

Derby-ul de la Istanbul părea de natură să stabilească titlul, Galatasaray conducând cu șase puncte și având nevoie doar de un egal pe stadionul său de acasă, unde a câștigat toate cele 18 meciuri anterioare din campionat în acest sezon.

Galatasaray are nevoie doar de un egal sau de o victorie în deplasare la Konyaspor duminica viitoare când Fenerbahce va găzdui Istanbulspor. Fenerbahce a câștigat ultima dată liga Turciei în urmă cu 10 ani.

În ultima zi a SuperLig, Fenerbahce va găzdui Istanbulsporul, iar Galatasaray va juca duminică, 26 mai, contra Tümosan Konyaspor.