duminică, aprilie 21, 2024

România a învins Armenia cu 5-0 în preliminariile Campionatului Mondial din 2018

Revenire spectaculoasă a Naţionalei de fotbal după o serie de meciuri fără prea multe reuşite. Tricolorii au făcut spectacol la Erevan şi au reuşit să marcheze 5 goluri în poarta armenilor, fără ca adversarii să reuşească să-l învingă pe Tătăruşanu. Meciul a fost în direct, în exclusivitate, la TVR 1

Partida de la Erevan a început perfect pentru noi: henţ şi eliminare Malakyan, penalty transformat de Bogdan Stancu şi era 1-0 din minutul 3.

Elevii lui Cristoph Daum şi-au majorat avantajul în minutul 10. Un şut superb la care portarul armean nu a avut replică.

România a stabilit scorul primei reprize în minutul 30, când Bogdan Stancu a recuperat la greşeala lui Andonian şi i-a pasat lui Stanciu care a reluat violent sub bară. Armenia – România 0-4 la pauză.

Repriza secundă a început cu ocazia lui Răzvan Marin, iar în minutul 59 Chipciu a stabilit scorul meciului, după o pasă a aceluiaşi Răzvan Marin.

razvan marin„Nu mă așteptam să intru și să marchez, dar toată lumea mi-a spus că o să dau gol. Mă bucur că am marcat, că am făcut toți o partidă bună și că am luat cele trei puncte. Este un sentiment pe care nu pot să îl explic. E ceva incredibil ce mi se întâmplă, totul a decurs foarte repede pentru mine. Gândul mi s-a dus atunci către toți românii, pentru că suntem aici să îi reprezentăm cu mândrie, iar în seara asta am reușit. Îi mulțumesc domnului Hagi (n.r. — antrenorul său de la FC Viitorul) pentru tot, mă bucur că nu l-am dezamăgit. Îi mulțumesc și selecționerului pentru încrederea acordată și vreau să am cât mai multe reușite la echipa națională”, a spus Marin la postul TVR.

Mijlocașul a dezvăluit faptul că tatăl său, fostul fotbalist Petre Marin, i-a transmis că se „îmbată” dacă reușește să marcheze la debutul la națională. „Tata mi-a spus înainte de meci să îi dau motive să se îmbete pentru prima oară, pentru debutul la națională și pentru un gol. Și am reușit”, a adăugat zâmbind jucătorul în vârstă de 20 de ani.

Echipa naționala de fotbal a României a învins reprezentativa Armeniei cu scorul de 5-0 (4-0), sâmbătă, la Erevan, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018. Golurile au fost marcate de Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Răzvan Marin (12), Nicolae Stanciu (29) și Alexandru Chipciu (59).

La 5-0 tricolorii au ridicat piciorul de pe acceleraţie. Daum a mai debutat un jucător, pe Dorin Rotariu (min. 67), dar România a mai avut o singură ocazie mare – în minutul 75, când Keşeru a şutat puţin pe lângă poartă şi Armenia – România s-a încheiat 0-5.

Următoarea noastră adversară va fi Kazahstanul, umilită în acesta seară de Muntenegru tot cu 5-0. Meciul de marţi va fi în direct, în exlusivitate, la TVR.(Agerpres, şi sursa TVR1)

Președintele Germaniei în vizită în Turcia. Prima întâlnire cu primarul Istanbulului, apoi cu Erdogan

Președintele Frank-Walter Steinmeier va călătorii în Republica Turcia în perioada 22-24 aprilie 2024, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între cele două țări.

Boicot! Turcii nu merg în weekend la restaurant. „Aceasta nu este inflație, este profit”

Organizatorii și susținătorii boicotului susțin că întreprinderile folosesc inflația din Turcia ca o scuză pentru a-și crește profiturile. Boicotul urmărește să protesteze prețurile crescute pentru porții mai mici, precum și creșterea costului vieții.