Zaman Romania

„Maratonul de la Istanbul”, singura cursă din lume care are loc pe două continente

Cea de a 44-a ediție a „Maratonului de la Istanbul”, singura cursă din lume care are loc pe două continente a avut loc, duminică, conform Yeni Safak.

Pe lângă maratoanele de 42.195 de kilometri și 15 kilometri, cursa publică de 8 kilometri, la care au participat 30 de mii de persoane, a început cu startul primariului, Ekrem İmamoğlu, la 250 de metri în spatele Podului Martirilor din 15 iulie.

Sportivul kenyan Robert Kipkemboi a câștigat maratonul cu un timp record de 2:10:18 la bărbați. La categoria feminină, sportiva etiopienă Sechale Dalasa s-a clasat pe primul loc cu un timp de 2.25.54.

Rusul Rinas Akhmadeev a ajuns pe primul loc la categoria de 15 kilometri cu un timp de 46:11 la bărbați, în timp ce sportivii turci și-au pus amprenta la categoria feminină.

Aslı Şerife Sertçelik a ajuns pe primul loc cu un timp de 1:02:25, în timp ce Burcu Aktaş a terminat pe locul doi, iar Ezgi Keskin pe locul trei.