Zaman Romania

Trei medalii de aur pentru sportiva Loredana Toma la Campionatele Mondiale de haltere de la Anaheim

Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur, în limitele categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Anaheim (California). Ultima medalie obținută de România la Campionatele Mondiale data din 2011, când Roxana Cocoș a câștigat bronzul la stilul aruncat. De asemenea, ultimul titlu mondial (la total) a fost adus României de Valeriu Calancea la ediția din 2003.

Toma s-a impus la stilul smuls, cu 109 kg, devansându-le pe Maude Charron (Canada), 102 kg, și pe Lina Marcela Rivas Ordonez, 101 kg. Mădălina-Bianca Molie a ocupat locul 19, cu 87 kg.

La aruncat, Toma a fost prima, cu 128 kg, pe locul al doi s-a clasat thailandeza Rattanawan Wamalun, 127 kg, Lina Marcela Rivas Ordonez, 124 kg. Molie a terminat pe 20, cu 105 kg.

La total, Toma s-a impus cu 237 kg, argintul a revenit sportivei columbiene Lina Marcela Rivas Ordonez, cu 225 kg, iar pe trei s-a clasat o altă reprezentantă a Columbiei, Mercedes Isabel Perez Tigrero, 225 kg. Molie a terminat pe locul 20, cu 192 kg.